Hai la EDINBURGH FESTIVAL - un weekend cu Cehov!

publicat la
03.08.10
trimite si altora
  • Trimite prin YM
  • Printeaza
  • Trimite prin mail

"A SENSE OF DELICACY" by A.P.Cehov
28 & 29 August 6.15pm la Augustine's Sanctuary în
EDINBURGH FESTIVAL FRINGE 2010

Distribuţie: Nikolay Andreich (Mihai Arsene)
Regie & Scenografie: Veronica Lazăr



La sfârşitul lui august vă invităm din nou la teatru, un weekend cu Cehov.
AVAnti Productions are plăcerea de a vă prezenta spectacolul cu titlul "A Sense of Delicacy"/"Un Simţ al Delicateţii" de Anton Pavlovici Cehov in cadrul EDINBURGH FESTIVAL FRINGE 2010 la AUGUSTINE's SANCTUARY in datele de 28 & 29 August, orele 6.15pm.
Un weekend întreg sunteţi invitaţi să vizionaţi prima producţie pentru scenă a uneia dintre cele mai de success povestiri comice ale lui Cehov, netradusă încă pentru publicare în limba română: Notes from the Journal of a Quick-Tempered Man (Însemnări din jurnal unui om temperamental).
Spectacolul "A Sense of Delicacy" a avut premiera mondială pe 9 Martie 2009 la Leicester Square Theatre in West End, Londra, atrăgându-şi imediat cronici de 4 si 5 stele.

"A Sense of Delicacy" poate fi povestea fiecărui burlac de carieră. Una dintre acele comedii de situaţie care ne aduce foarte aproape de I.L.Caragiale şi atmosfera cochetă a sfârşitului de secol XIX. Situaţii delicate şi necomfortabile se creează aleatoriu sau sunt create de diferite mademoiselles în jurul unor bieţi burlaci, situaţii pe care le veţi recunoaşte imediat, dacă sunteti în pregătiri de nuntă, dacă sunteţi deja căsătoriţi, ori vre-un prieten apropiat se pregăteşte de "marele pas", sau dacă sunteti burlac de carieră şi vă pierdeţi răbdarea la auzul a tot fel de bazaconii ce debitează prin minţile diverselor mademoiselles...

Redăm în continuare câteva extrase din cronica spectacolului semnată de Stephen M. Hunt, dramaturg şi regizor britanic, pentru www.remotegoat.co.uk : "Mihai Arsene crede că este primul actor român care apare pe scena londoneză din West End. Dacă este adevărat şi Mihai este reprezentativ pentru profesia de actor în România, noi în Londra am pierdut foarte mult. Pentru că în rolul lui Nikolay Andreich de la Leicester Square Theatre, Mihai dezlănţuie o expoziţie foarte puternică de măiestrie teatrală de cea mai înaltă calitate.
"Un Simţ al Delicateţii / A Sense of Delicacy" este propria dramatizare făcută de Mihai Arsene după "Însemnări din Jurnalul unui Om-Temperamental" de A.P.Cehov. Măiestros regizat şi scenografiat de atingerea uşoara a co-naţionalei Veronica Lazăr, acest monolog ne duce într-o minunat de bine jucată, amuzantă, ameţitoare şi emoţionantă călătorie, nu doar a omului în chestiune, dar, de asemenea, a tinerei, feţei prelungi a Mashenkăi şi a sa maman... Animându-şi expresia sa cu abilitatea unui cartoonist imaginativ, conjurând cu pălăria sa neagră şi cu floarea de la rever, Mihai Arsene ne duce în lumile private ale personajelor sale. O poveste rusească spusă de un român maestru al artei sale – nu o rataţi!"

Deci, la sfârşitul lui August, dacá aripile vacantei vá poartá departe, vă aşteptăm la Edinburgh. Va oferim un weekend cu Cehov de cea mai bună calitate, in cadrul celui mai mare festival de arte din lume:
Edinburgh Festival.

Bilete: £8 /£7 (concesii) se pot procura la tel. 0044 (0)131 510 0022,
de la casieria teatrului Augustine's Sanctuary (41 George IV Bridge, Edinburgh, EH1 1EL)
sau online: http://www.edfringe.com/whats-on/theatre/sense-of-delicacy

AVAnti Productions, UK

www.mihaiarsene.com/asenseofdelicacy.htm

comunicate de presa

Arhiva

sectiuni

vizualizeaza ca norisor / lista

  Aminteste-ti datele mele